O alegere clasica si eficienta – acoperirea cu parchet a pardoselilor

Locuinta personala reprezinta spatiul pentru care cei mai multi dintre noi suntem dispusi sa investim fonduri importante in scopul aduceri sale la un inalt grad de confort. Una dintre operatiunile care produc dupa finalizare un rezultat special este acoperirea cu parchet a pardoselilor din majoritatea camerelor pe care le utilizam in mod curent. Solutia ideala pentru aceasta actiune de imbunatatire, indiferent ca ne referim la un apartament de bloc sau la o casa noua construita pe un teren individual, este folosirea de parchet masiv, varianta care ne va oferi in timp multiple avantaje atat din punct de vedere ambiental cat si din punct de vedere economic.

Probabil ca sunteti curiosi sa intelegeti de ce ar trebui sa investiti in acest tip de acoperire pentru pardoselile casei pe care o detineti. Principalul motiv este ca acest tip de material, care ar putea fi chiar un parchet stratificat, detine una dintre cele mai importante calitati legate de izolarea termica a placii de beton din care sunt de regula turnate pardoselile. Odata montat el va asigura o bariera suficient de solida in procesul de transfer termic intre spatiile care separa pardoseaua de o alta incapere, iar cand vorbim despre o locuinta individuala cu un singur nivel, izolarea se va face direct fata de spatiul tehnic de sub casa sau chiar direct pe fundatia casei. Tipul de parchet amintit anterior este realizat prin presarea a mai multor folii de lemn natural, prin laminare, care are ca rezultat obtinerea unui pachet extrem de solid si cu o rezistenta mult sporita in ceea ce priveste elementul de izolare termica.

Este important sa avem certitudinea ca detineti o structura solida si cu certe elemente de sustinere in ceea ce priveste calitatea izolarii, iar lemnul este cel mai bun izolator natural in acest sens. Acesta este motivul pentru care ar fi util sa decideti motarea de parchet lemn, casa primind in acest mod un plus de eficienta energetica pe care o veti aprecia in mod deosebit in timpul sezonului rece.

Variantele pe care le puteti aborda in alegerea unui astfel de parchet sunt multiple si difera in functie de esenta lemnului si modalitatea lui de prelucrare, fiecare dintre ele asigurand tot atatea variante de nuante ale culorii de baza. Veti putea alege un parchet stejar, care aduce multa sobrietate si eleganta incaperilor in care va fi asamblat, cum tot atat de placut impresionati veti fi de pozitionarea unui parchet bambus, care se preteaza foarte bine in camere mai putin insorite, iar acest lucru este oferit de nuata sa de culoare mai deschisa. Desigur ca oricare dintre aceste solutii v-ar incanta, trebuie sa tineti seama si de parerea unui arhitect pentru interioare, care prin experienta sa va putea sa ofere solutia de nuantare potrivita pentru parchetul ales.

Montarea parchetului este la fel de potrivita si pentru alte incaperi decat cele pentru locuit, astfel ca in spatii care pot fi oferite circulatiei publicului, cum ar fi birourilor de servicii pentru populatie sau alte birouri ale unor companii, se va putea monta parchet triplustratificat, care detine o rezistenta foarte buna la trafic si se va comporta in timpul utilizarii la fel de bine ca si o gresie de cea mai buna calitate. Nu se va zgaria, pentru ca are o acoperire speciala cu un lac protector, iar intretinerea sa va fi la fel de simpla ca a oricarei acoperiri cu parchet obisnuit. In plus acest parchet triplu stratificat se poate comanda in diferite nuante de culoare in functie de stratul vizibil al lemnului care este expus spre exterior.

Prin urmare nu va ramane decat sa faceti alegerea potrivita atat din punct de vedere al integrarii nuantelor de parchet cu interiorul dumneavostra, cat si in ceea ce priveste multitudinea de oferte parchet care sunt prezente in piata. Multi producatori sau distribuitori includ in oferta parchet pe care o prezinta chiar si montajul acestuia, lucru care merita de luat in seama atunci cand decideti sa imbunatatiti camerele cu un parchet lemn masiv.